pátek 15. května 2015

Dvanáctero

když žijete v Loire Atlantique/France

majáky, jedno z magických míst v Bretagne

1. Jules Verne je Bůh!

Je to tak, pan Verne se v Nantes narodil a všichni jeho obyvatelé včetně starostů ho uctívají a neváhají sypat peníze do imaginárních fantasmagorických projektů, vytvářet obrovské hýbající se mašiny, kolotoče, festivaly a výstavy, vypisovat bláznivé projekty a vůbec žít jaksi v jiném světě.


maskot všech nanťanů
                                    

2. Já Bretonec

Ač Nantes dnes není součástí Bretaně, lidé se cítí býti Bretonci a jsou dokonce tací, kteří touží po Bretani jako po samostatném státě. S bretonskou kulturou se zde setkáváte nejen v obchodech se suvenýry ale výrazně na tradičním Fest nozu - bretonském bálu.

Na Hermínu mi nesahej!
                             

3. Stávkuj!

Kdo nestávkuje není in, kdo neprotestuje jako by nežil.

Během stávky si můžete odskočit k pevnosti Boyard!

4. Všechno je umění!

A je třeba se tomu náležitě obdivovat. Každé léto se v ulicích města a podél Loire k jejímu ústí do Atlantiku objevují různá "umělecká díla a dílka". Tak např.: schody uprostřed ulice co nikam nevedou, obrovská nalepená žvýkačka na domě, fontána zakrytá horolezeckou stěnou, obrovský dřevěný vrták na náměstí, loď co se roztéká do vody, kostra hada v oceánu a tak dále. Lidé se na to chodí koukat, vzdychají a je jim dobře, zdá se.

živá baletka v kouli              

5. Moře je rutina

Jet k moři tu nikoho nevzrušuje. Je to jako pro Čecha jít do lesa nebo na jahody. Všude se válí mraky mušlí ale pokud se nedají sníst, místní si jich nevšímají, jak fádní! Mimochodem, svatojakubské mušle, ty, které si v italských suvenýr shopech kupujete za 10 euro se tu hází do popelnice.

U moře na Vánoce a Silvestra, proč ne?

6. Vítr je tvůj nejlepší kamarád

Kdo řekl, že bychom si z nepřátel měli dělat přátelé? Tak přesně tak je třeba nahlížet na neustále přítomný vítr. Dny kdy nefouká jsou vzácné a vy máte pocit, že je něco špatně.

vlasy lítají ale hlavně že svítí slunce a moře šumí!


7. Mušlička není sprosté slovo

Kdybyste to nevěděli, každá mušle se dá sníst a téměř každá se dá sníst syrová, to znamená ještě zaživa. Že vás to neláká? Chodit na mušle je pro místní něco jako chodit na houby. Doporučuju překonat prvotní odpor a jíst a jíst dokud nenajdete zalíbení. Jsou totiž plné vitamínů a minerálů.

plody moře je třeba sníst, ne se nechat polapit!


8. Všude plno řek ale koupání žádný

Tak tohle je trochu paradox. Nantes je městem, kde se do Loire vlévá několik desítek řek, ani v jedné se ale nedoporučuje koupat. V Loire jsou nebezpečné víry a je špinavá, Erdre skoro neteče, takže sinice a další neřádi no a ostatní jsou na tom podobně. Koupat se dá samozřejmě v oceánu, ten je ale děsně studenej a jsou v něm skály pokryté ústřicemi, s nimiž setkání není růžové.

9. Před místními Bretonci si nestěžujte na hnusný počasí

Útěchy se nedočkáte a jediné co vám na to odpoví je: tak se odstěhuj když se ti to nelíbí.

10. Písek neřeš

Choulostivější a pořádkumilovné povahy tak úplně nedocení všudypřítomný písek. Stačí jedna krátká procházka po pláži a písek se bude objevovat na různých místech v době po dobu cca půl roku. Po cestě ze sprchy ke skříni s prádlem se vám na nohy nalepí průměrně asi pět gramů, dále budete mít pískoviště: v ponožkách a botách, i když jste je několikrát vyklepali, v kapsách u bundy a kalhot (spolu s několika mušličkami), v kabelce, která vůbec na pláži nebyla, v podprsence, ve vlasech, v autě, ve svačině a v posteli.

když nejde wifi, pošli vzkaz v láhvi!


11. Máslo

Slané máslo je všude! V dortech, v sušenkách, v bagetách, v karamelu, v palačinkách, chlebu. Díky přítomnosti oceánu tu všichni baštíme mořskou sůl a nejtypičtější výskyt je právě v másle.

i v makaronech je máslo a ještě k tomu jsou povinný!

12. Svět je placka!

Je to tak, v širokém dalekém okolí Nantes hory a bohužel ani kopce a kopečky nehledejte. Placatější placku jsem ještě neviděla, což ocení především cyklisti rovinkáři :)

a zámky na Loire co by kamenem dohodil!


Žádné komentáře:

Okomentovat