středa 18. března 2015

Jára de Cimrman

Už jsme si povídali o tom, jak je nebo není Francie geniální. Ještě jsem vám ale neřekla, co je tady vůbec nejlepší, nejžůžovější a nejvíc kůůl věc, co tahle země světu dala. Budete koukat na dráty o jak jednoduchý a přitom nekonečně úžasný vynález se jedná! Osobně neznám nic lepšího, praktičtějšího, estetičtějšího a nápaditějšího. Vsadím se, že spoustu z vás teď myslí na nějakou převratnou erotickou pomůcku či elektroniku nebo snad kombinaci obojího...

TADADADÁ, páni a dámové, představuji vám špičku francouzské dovednosti, smyslnosti a nekonečné nirvány:


KOMPOT! 


To je on, mého srdce šampion!
Pro ty, kdo o nejnovějším vynálezu, který jistě jednou zachrání lidstvo ze záhuby, ještě neslyšeli, dovolte mi, abych vám se ctí krátce pohovořila o významu a dopadu vynálezu kompotu na lidskou rasu.

Tak tedy, kompot, nebo taky častá varianta Pom'potes, není to samé, co kompot český, tedy svařené ovoce s cukrem v nálevu zavařené do sklenice či plechovky. Francouzský kompot rovná se česká přesnídávka! Že je to pro děcka? Ale kdež, tímto přeludem jistě trpí leckterý Čech, Francouzi se ale nad tak přízemní předsudky povýšili a povýšili kompot na potravinu zcela nenahraditelnou a zásadní v každodenním jídelníčku a potravním řetězci. Vycházejme již ze slova "Pom'pot", kde pom' je zkratka výrazu la pomme - jablko, a potes je v hovorové mluvě něco jako kámoši. No a tenhle jablečný kámoš, to je panečku věc! 

Jeden nikdy nestačí!
Osobně si myslím, že kouzlo francouzské verze české přesnídávky, kterou si ublinkne kdejaké batole, spočívá ve využití PVC materiálu, do kterého je celý zázrak zabalen. Jabkokámoše koupíte v praktickém balení, které je opatřeno šroubovacím uzávěrem, pokud si chcete pouze cucnout, můžete kámoše zase zavřít aniž by se vám rozblencnul v kabelce. 

Jabkokámoš je ideální svačinka, ideální na výlet, do posilovny i do bazénu, díky svému voděodolnému balení a uzávěru, ideální do školy, do práce, na cesty, na tenis, k bazénu, do ponorky, na padák, na koncert, na lodi, do města i do přírody, dají se sním dělat selfíčka, zmraženým rozbijete okno nebo ořech, je dokonce i geniální při vašich dnech (ano, výborný je i s fernetem) a při poloze na obráceného koníčka kdy vám partner nevidí do obličeje a vy tak můžete snadno nabrat energii na další výkony! 

nejlepší kámoš člověka!
V praxi jsem dnes měla to štěstí, že jsem měla jednoho pom'pota u sebe, když jsem po dlouhém pracovním dnu sedla do auta, přes kručení v břiše nebylo slyšet rádio, jednoduše jsem vytáhla pompot z kabelky a díky jeho lehké váze ho po dobu konzumace držela zuby v ústech a vysávala jeho sladkou šťávičku.

Na důkaz jak moc je věnována pozornost kompotům a pompotům, svědčí jejich chuťová variabilita. Klasika je samozřejmě jablko, běžně k sehnání je na příklad jahoda, hruška, broskev, meruňka nebo banán. Luxusnější záležitostí je potom mirabelka či ostružina. Zakoupit lze jak variantu "low price", kam farmáři semleli jabka i s ohryzkem, tak i "bez cukru", "se sníženým obsahem cukru", "bez přidaného cukru" a v bio kvalitě.

Tím ale sranda nekončí. Potisky obalů v sobě skrývají nejednu kulišárnu. Můžete se tak bavit třeba přikládáním kompotu na ústa a váš úsměv se ve vteřině změní v pirátský škleb, nebo se můžete navzájem kočkovat s úkoly na spodní straně nebo předpovídat budoucnost. Dokonce i víčko nabízí možnost využití volného času: varianta vrtule umožňuje opakovaně vyhazovat kompot do výšky! Svéráznou zábavu nabízí i opětovné nafouknutí, zazátkování a následné rozšlápnutí obalu, což ale nezkoušejte, chcete-li si zachovat image jemné dívky.

Pompot napuštěný a vypuštěný
Přidanou hodnotou je jistě nostalgie...každý občas vzpomínáme, jak jsme jako děti jedli krupicovou kaši s kakavíčkem a tak si ji na vlastní pěst ukuchtíme a se slzou v oko pozřeme. S kompotem je to podobné. Vzpomínám si, když jsem si začala sama plnit ledničku, že jsem v Čr zabloudila do dětského oddělení plínek a bryndáků a koupila si přesnídávku, u kasy jsem pak hodila omluvný úsměv, jako že je to fakt pro mě. Tak této trapné situace se ve Francii vyhnete. Kompoty se zde nenachází v oddělení kojenců, ale mají své čestné místo někde u přesnídávek a konzerv s ovocem (český kompot). Prodávají se v praktických baleních po 4 a více kusech! A to se vyplatí!

Názorná ukázka dvou různých balení

Českému Járovi Cimrmanovi vděčíme za plavky dvoudílné, bez kterých bychom si život už nedokázali představit. Nyní jsem si jistá, že i Franci musí nutně mít svého Járu de Cimrmana (čti "žára d simrrman"), jedině takový velikán mohl dát světu něco tak světoborného, jako je Pom'pot.  Přestaňte si z Francie tahat flašky vína a kila sejrů, kompot je to pravé bohatství! Kam se hrabe gilotýna!

Tak a teď snad bude konečně někdo brát Francouze vážně!!

Tohle balení je taky užitečné až dost! ;)


1 komentář:

  1. Nikdy jsem ve FR pompot neměl! Že by to bylo tou polohou obráceného koníčka? Asi těžko...

    Ale v čr si klíďo přesnídávku koupim a nikdo na mě nehodí blbej pohled. Nebo aspoň né blbější než obvykle :))

    OdpovědětVymazat